Návod na podsvietenie vnútorných kľučiek

       Už keď som sa pustil do všeliakého osvetlovania a podsvecovania čo by to bolo, keby neboli podsvietené kľućky. Hlavou mi preletelo mnoho myšlienok a nápadou ako kľučky podsvieiť. Videl som aj na internete niktoré nápady a montáže. Väčšina kľučiek bola podsvietená klasickými 3mm alebo 5mm vysokosvietivými Led diódamy. Niektoré vyzerali zaújimavo ale mne sa použitie týchto led zdalo v tomto prípade nepraktické. Záleži aj nad konštrukciou samotnej kľučky ako je robená hlavne tá vonkajšia. V mojom prípade som použil moje obľúbené LED pásiky, ktorých som sa chcel aj zbaviť na použitie nie veľmi silno podsvecujúcich alebo osvetlujúcich vecí aby som mohol začať míňať tie silnejšie. Skoro ako všade aj tu som použil modul o dĺžke 5 cm ciže 3 SMD led. Približne v mieste kde prstamy otváram dvere som vyvŕtal dierku kadiaľ idú napájacie kábliky. Tie som priletoval na kontakty pásiku. Pásik som nalepil od tejto dierky smerom dole. Miesto kam to nalepíte je rozhodujúce na každom z vás, pretože každému može osvetlovacia plocha vyhovovať inak. V prípade, že vám budú Led svieti´ silno, každému sa podarí zohnať možno rôzny typ pásiku. Káblik je potom prevedený cez dvere kadiaľ idú aj ostatné káble. Kde si zapojíte podsvietenie čo sa týka spínača je už na každom z vás ako komu bude vyhovovať zapínanie podsvietenia.

Návod na podsvietenie vonkajších kľučiek

       Tak podsvietenie vonkajších kľučiek bolo trošku komplikovanejšie. Tu som veľmi dlho rozmýšľal ako to spraviť. Tak ako pri vnútorných tak aj pri vonkajších sa dali použiť 3mm a 5 mm vysokosvietivé Led. Ja som zase použil Led pásik ako zvyčajne. Taktiež aj tu bol použitý modul 5 cm s 3 SMD Led. Pásik som prilepil do miesta kde sa strkajú prsty. Pásik smeruje šykmejšie smerom dole a do predu. Bez problémou sa tam zmestí. Napájacie káble bolo ale problémovejšie z tade dostať preč. Najväčší problém bol ako vymyslieť cestu pre kábliky aby sa pri otváraní nezalamovali a čo najmenej sa s nimi hýbalo. Bolo potrebné kľučku rozobrať. Pri rozoberaní sa možno kus zapotíte ale pôjde ju rozobrať. Po rozobratí som dostal ihneď nápad ako pôjdu kábliky. Jednoducho som musel letovačkou vytaviť do umelej hmoty cestičku pre kábel, ktorý som potom zalial tavnou pištolou. Najlepšie to bude vidno na fotkách. Potom už len dierka do priestoru kde som nalepil pásik a bolo to. Osku bude potom reba vymyslieť ako spraviť tak aby sa časom nevytiahla s očiek. Ja som to vyriešil tak, že mi kamarát na koniec tyčky spravil závit na ktorý som dal potom maticu. V tomto prípade je dobré použiť aj vazelínu. Káblik potom zase cez dvere do vnútra a taktiež zapojiť na vypínač ako komu vyhovuje.

       Prajem aj pri tejto montáži veľa úspechov.

Zoznam súčiastok:

Červený LED Strip – dĺžka modulu ako komu vyhovuje, 1 modul je 5 cm a 3 LED. Zoženiete ho napr. na www.dealextreme.com pod kódovým označením SKU 7571

Na stiahnutie:

Fotky: Všetky fotky na stiahnutie v rar