Dneska si ukážeme ako podsvietiť odkladací priestor v ovládacom panely, ktorý sa nachádza hneď pod rádiom. Tento odkladací priestor je menší a najskôr sa tam zmestí mobil, cigarety alebo dáke papiere. Napadlo ma si ho tiež podsvietiť, keďže niekedy potrebujem z tade dačo zobrať alebo tam položiť za jazdy po tme. Ako som spomínal tento priestor je menší a tak bolo aj horšie rozmýšľanie ako prispôsobiť podsvietenie tak aby tam svetlo veľmi nezavadzalo a zároveň aby to dobre osvetlilo.

Ako som už spomínal v predchádzajúcich článkoch to, že radšej robím LED podsvietenie a osvetlenie sám tak tu som bol už pre spomínaný menší priestor nútený použiť niečo menšie a tenšie čiže voľba padla na LED Strip. V tomto prípade som použil červenú farbu. Bielu som tam už zbytočne nechcel tlačiť. Použil som LED Strip dlhý 10 cm čiže 2 moduly spolu 6 LED. LED Strip som prilepil obojstrannou páskou, ktorá už na ňom bola na zadnú stenu ktorá je najužšia. Po ľavej strane v hornom rohu som prevŕtal malú dieru na napájacie káble. Vnútorný povrch som potiahol protišmykovou podložkou. Na prichytenie som použil obojstrannú pásku. Aby nás náhodou v noci osvetlenie veľmi nerušilo pridal som možnosť osvetlenie vypnúť. Je tu ešte možnosť dať odpor buď na kladný alebo záporný pól napájania a tým stiahnuť silu osvetlenia. Je to opäť na každom z vás ako sa rozhodnete. Ja som sa rozhodol pre vypnutie a zapnutie. Použil som mikrotlačítko kvôli jeho skvelým malým rozmerom. Na prednej strane som v ľavom hornom rohu prevŕtal dierku na tlačítko. To som zalial tavnou pištoľou. Na to aby sa dalo vypnúť a zapnúť jedným stlačením som musel na toto celé použiť ovládací obvod. Človek sa niekedy čuduje aké komplikované veci musí spraviť pre úplne jednoduchú vec. Obvod som spravil na univerzálnej doske plošného spoja. Samozrejme že pre vás ju aj navrhnem.  Plošák menších rozmerov som umiestnil zozadu odkladacieho priestoru. Uchytil som to hrubou izolačnou páskou. Nezavadzia to tam a takisto to nevidno takže to nevadí keď to ako sa vraví trošku sfušujete. Niekto sa s tým možno viac pohrá.

Prajem veľa šťastia pri letovaní.

Zoznam súčiastok:

Súčiastky podsvietenia:

Červený LED Strip – dĺžka modulu ako komu vyhovuje, 1 modul je 5 cm a 3 LED. Zoženiete ho napr. na www.dealextreme.com pod kódovým označením SKU 7571

Súčiastky vypínanie/zapínanie:

IO1 – NE555
R1,2 -10K
R3 – 100K
R4 – 470R (Vypocitat podla LED)
C1 – 1uF
TL1 – mikrotlačítko

Na stiahnutie:

Fotky: Všetky fotky na stiahnutie v rar
Eagle súbory: DPS nakreslené v programe Eagle v rar
Eagle program: Program Eagle na kreslenie plošákov