Originálne rádio mi akosi v Altejke nestačilo. Chcel som jej dopriať multimediálny typ s veľkou obrazovkou a s viac možnosťami ako bolo sériové rádio. Od rádia som očakával vstavanú GPS, prehrávanie MP3, avi, mkv a iné súbory no a nakoniec možnosť spojiť cez bluetooth aby som mohol popri šoférovaní aj volať bez použitia držania mobilu za volantom. V čase keď som sa po takomto rádijku obzeral bolo viacero typov na trhu hlavne tých čínskych no neoslovilo ma ich veľa. Hlavný dôvod odradenia bolo to, že rádia nepodporovali zobrazenie zapnutia klímy, vyhrievanie sedačiek, nastavenie teploty a všetkých týchto vecí ktoré originál ukazoval.  Voľba teda padla na originál rádio označované ako RNS510.  K nej bolo potrebné dokúpiť bluetooth modul a GPS anténu.

A tak Altejka dostala ako vianočný darček autorádio RNS 510. Montoval mi ju opäť Peťo (Peťos19) zo Seat Klubu rovno spolu s montážou cúvacích senzorov aby to bolo na komplet a možnosť hneď aj vyskúšať. V RNS-ke je Peťov vlastný optický systém na ukazovanie prekážky pri zaradení spiatočky.  Pri výmene za originál rádio treba demontovať rám okolo rádia. Drží na štyroch zacválajúcich držiačikoch. Treba opatrne rámik podpáčiť najlepšie páčkami a rámik demontovať. Následne sa sprístupni možnosť odšraubovať štyri torx 20 šrauby na vybratie rádia. Po odšraubovaní sa dá rádio vybrať a vymeniť za RNS 510. GPS modul sa schoval do otvoru vo vnútri nad rádiom. Celkom tam pekne zapasoval a tiež chytá GPS signál hneď. V prípade, že máte RNS-ku aj s čítačkou na SD karty je potrebné vyrezať plast, aby ste tam rádio zmestili. V prípade, že čítačku nemáte tak by sa tam malo zmestiť bez zásahu. Riadiaca jednotka bluetooth modulu sa nachádza pod spolujazdcovou sedačkou a mikrofón je ťahaný cez pravý A stĺpik do stropného osvetlenia. V stropnom osvetlení sa nachádza mikrofón. Rádio je potom potrebné ešte aktivovať ale to všetko už naprogramoval Peťo.

s RNS510 som síce spokojný no moje postrehy sú nasledovné:

  • Príliš drahá a k lacnejším sa človek dostane väčšinou len ku kradnutým 
  • Drahé príslušenstvo ako Bluetooth sada 
  • Podporuje len prehrávanie MP3 a DVD formátu
  • Aktualizácia máp v navigácii je síce jednoduchá ale ťažšie sa zháňa, pokiaľ nejdete kúpiť predražený originál
  • Pevný disk v rádiu hučí a pracuje aj keď je rádio vypnuté a občas keď potrebujem mať v aute ticho neviem či hučí disk v rádiu alebo sa mi chladí vysielačka pod  sedačkou.
  • Príde mi kus spomalená oproti Colombusu v škodovkách 

Do budúcna uvažujem ešte o zadnej kamere avšak neviem či pôjdem do drahého originálu alebo budem nejakým možným spôsobom improvizovať s neoriginálnou kamerou. Údajne by to malo ísť. Prípadne rádio vymením za nové s Android

Aktualizácia 06.09.2017. Dnes by som už asi volil radšej multimediálne rádio čínske za pár € z dôvodu, že vedia prehrať akýkoľvek audio a video formát. Ak si vyberiete to správne tak beži na operačnom systéme Android. Viete tam  nahrať rôzne appky ako aj navigácie. Taktiež podporujú ukazovanie teploty atď čo som opisoval vyššie. Neviem však ako je to v prípade telefonovania cez rádio.