Rozhodol som sa osvetliť aj fukáre. Čakal som, že toto osvetlenie bude ľahké ale opak bol pravdou. Lepšie povedané jedna časť fukáru mi dala poriadne zabrať. Najprv je potrebné si fukáre vybrať. Na stredovom panely dáme preč plast v tvare U. Pod ním sa nachádzajú šrauby, ktoré držia odkladací priestor, držiak na poháre, autorádio, ovládací panel kúrenia a palubovku. Treba odšrovbovať ovládací panel kúrenia a jemne ho len povytiahnuť, nemusíme ho demontovať celý. Za ním sú schované 2 šrauby, ktoré držia v tejto časti palubovku. Ďalšie 2 šrauby sa nachádzajú nad volantom v hornej časti palubovky. Posledné 2 šrauby držiace palubovku sa schovávajú pod ovládaním náklonu svetiel a zrkadla. Treba tento panel demontovať. Stačí tenký šraubovák a opatrne vypáčiť vonku. Keď sú všetky šrauby vonku tak opatrne celú palubovku povytiahneme. Teraz musíme odpojiť tlačítka zadných hmloviek , výstražného trojuholníka a hodín. Najprv odpojíme tlačítka a to tak, že ich zozadu potlačíme smerom dopredu a vypadnú. Potom sa dajú ľahko odpojiť od konektorov. Keď ich máme vonku tak palubovku povytiahneme ešte viac a strčíme ruku za palubovku kde sa nachádza konektor na hodiny. Niekedy sa s ním treba popasovať a mať trpezlivosť. Skloníme volant pokiaľ túto možnosť máme a palubovku vytiahneme von. V tejto príležitosti môžeme vyčistiť otvory z kade fúka a aj mriežky na palubovke.

Osvetlenie fukárov

       Osvetliť som sa rozhodol červenou farbou a aj v tomto prípade som použil LED Strip pásiky pretože je to v tejto situácii najjednoduchšie. Niektorí osvetľujú klasickými vysokosvietivými 5mm LED. Pásik som použil zo staršej slabšej zásoby. Nevadilo mi, že budú svietiť o niečo slabšie, pretože tým som aj vyriešil aby v prípade, že ich máme zapnuté večer za jazdy nás nevyrušovali. Mne sa pri nich šoféruje dobre a nerozptyľujú ma vôbec. Pásik som nalepil asi 1 cm od okraja palubovky zo zadnej časti. Treba ich dať ďalej od kraja, pretože cca ten 1 cm sa ešte vsúva do potrubia. Zároveň s pásikom som v spodnej časti pri krajnej stene vyvŕtal dierku kadiaľ som pretiahol napájacie kábliky. Tento postup som spravil aj na ľavej strane aj v strednej strane fukára. Napájaciu dvojlinku z ľavej strane do stredu som potiahol cez horný povrch palubovky. Dvojlinka je tenká a pri založení nebude nikde zavadzať. Dvojlinku som prilepil izolačnou páskou a teplovzdušnou pištoľou. Napájanie zo stredu a z ľava som ukončil konektorom, na ktorom sa nachádza ešte jeden pre vstup napájania pre pravý fukár. Napájanie osvetlenia fukárov mám momentálne pripojené na napájanie úložných priestorov v stredovom panely a stredovej konzoly viď iné návody, čiže vďaka tomu môžem teda mikrotlačítkom osvetlenie vypnúť a zapnúť no a potenciometrom je možnosť stmievať. No a pome na tú horšiu časť a to demontáž pravej strany fukára. Tu som sa trošku viac natrápil ako som si myslel. To, že fukár buď vytlačím alebo vtlačím som si myslel zle. Je to úplne všetko inak. Fukár drží niekoľko skrutiek. Na jeho demontáž je potrebné demontovať odkladací vyklápací priestor. Ten drží na 2 šraubách v spodnej časti. Ďalej je potrebné demontovať bočný kryt na celkovej palubovke. Treba dávať pozor aby sa nezlomili umelé úchyty na ktorých sú plechové úchyty. Fukár drží tuším na 4 šraubách. Treba ich všetky odkrútiť. Šrauby sa nachádzajú na všetkých 4 stranách. Tú hornú stranu som si nevšimol a pri vyberaní som úchyt zlomil. Takisto sa mi pri vyberaní podarilo zlomiť úchyt aj na pravej strane ale som ho potom naspäť prilepil a zatiaľ drží. Pri vyberaní postup poradiť neviem. Každý sa musí potrápiť sám. Ja som ho skrúcal, vykrúcal atď. Fukár sa ešte skladá z 2 častí. Tieto časti sa dajú od seba dať preč. Sú tam 4 umelé úchytky na každej strane sú 2. Podarilo sa mi vždy povoliť iba na jednej strane. Keď som fukár vytiahol tak postup osvetlenia bol taký istý ako pri zvyšku. Taktiež LED pásik a prevŕtaná diera ale tentokrát na pravej hornej strane. Napájacia dvojlinka na konci konektor, ktorý sa napájal do konektoru napájania stredového a ľavého fukára. Pri vkladaní treba dávať pozor aby vám mriežky nevypadli a pri ich poskladaní som si nevšimol že ovládacia mriežka pohybu do ľavá a pravá nezapadla do mriežky ďalšej a tak sa s tým musím ešte pohrať.

Dúfam, že sa vám aj tento návod páčil a ak vás inšpiroval tak veľa šťastia a trpezlivosti.

Zoznam súčiastok:

Červený LED Strip – dĺžka modulu ako komu vyhovuje, 1 modul je 5 cm a 3 LED. Zoženiete ho napr. na www.dealextreme.com pod kódovým označením SKU 7571

Na stiahnutie:

Fotky: Všetky fotky na stiahnutie v rar