Daewoo Lanos bohužiaľ nemá vo výbave ani túto maličkosť. Chcel som si teda autozapaľovač vhodným spôsobom podsvietiť. Samozrejme v tomto prípade iná ako červená farba nepripadala do úvahy. Pôvodný plán bol nasvietiť bielopriesvitný plast v ktorom drží zapaľovač nasvietiť červenými vysokosvietivými 5mm LED diódami. Vybral som stredovú konzolu kde sa autozapaľovač nachádzal a vymýšľal ako by som to mohol zmajstrovať. Až tak veľa spôsobov ma nenapadlo. Jeden spôsob bol proste tie LED dáko prilepiť o plast stredovej konzoly a nasmerovať na plast zapaľovača.

Tento spôsob sa mi ale v skutočnosti až tak nepozdával. Bola by to taká fušerina a bohvie kedy by na našich cestách dôsledkom otrasu len odpadli. Navyše by nemuselo nasvietenie pokryť celý plast. Ostalo mi teda len kúpiť originál podsvietený zapaľovač. Problém bol ale v tom, že červený sa nedal nikde na e-shopoch zohnať. Väčšinou ponúkali obyčajné alebo keď boli podsvietené tak len na zeleno a to mi nevyhovovalo. Dostal som typ, že na červeno majú podsvietené niektoré Audi. Skôr ako som sa stihol k tomu dostať som zistil, že sused má Seat Leon vyššiu výbavu ktorá ma červený zapaľovač a navyše podsvietený. Moje kroky hneď na druhý deň smerovali do Seatu. Tu treba hneď predavačovi poriadne vysvetliť, že čo vlastne chcete. I keď ja som to poriadne vysvetlil som sa do Seatu vrátil ešte niekoľkokrát a to po zvyšné časti zapaľovača, ktorý sa skladá z niekoľkých častí. Vedieť skôr, že cena 10€ ktorú mi chlap povedal sa vyšplhá až na 30€ tak sa na to hneď vykašlem. Prvý prúser bol keď mi predavač povedal, že sa skladá z 2 častí a jedna z nej je samotne podsvietenie. Vraj musím objednať každé zvlášť. Tak som tak spravil a neverili by ste mi prišiel mi plast rovno s podsvietením a ešte aj zvlášť podsvietenie. Výborne dal som za svetielko viac ako za plast. Áno plast a nie zapaľovač. Čiže ako som spomínal som bol objednať ešte zvyšné časti a to nahrievacie teliesko čo sa zasúva do zapaľovača a samotný zapaľovač do ktorého sa zastrkuje nahrievacia časť, nabíjačka atď. Šťastie, že som mal kamaráta ktorý mohol vybaviť dáku aspoň malú zľavu. Zapaľovač som teda poskladal a vyskúšal a prestavte si fungoval. Na čo som úplne zabudol ale už som sa vykašlal na to bol napájací konektor. Ten som si vyrobil z fastonou. Lepšie povedané redukciu z Daewoo na Seat. Pridal som do redukcii ešte dva fastony samice z dôvodu možnosti napojenia ďalšieho zapaľovača napríklad do kufru ako to majú niektoré novšie autá. Niekedy sa to celkom hodí napr. ak máte autochladničku a zbytočne ťahať kábel z pred cez celé auto ak vôbec dočiahne. Zapaľovač má zo zadku 3 faston-konektory. Stredný je +12V na napájanie zapaľovača, dolný je mínus 0V na napájanie zapaľovača a podsvietenia a horný je +12V na napájanie podsvietenia. Podsvietenie je iba obyčajná malá žiarovka. Napadlo ma ju vymeniť za LED ale chcelo by to rozptyl nie bod svietenie a s tým sa mi už hrať veru nechcelo. Toto prerobenie je úplne jednoduché keďže sa to použije 90% hotových vecí.

Prajem veľa úspechov.

Zoznam súčiastok:

Autozapaľovač: Ísť do Seatu a pýtať si autozapaľovač pre Seat Leon Sport s podsvietením. KOMPLETNÝ !!
Fastony: Fastony potrebné na konektor autozapaľovača budú mať v hocijakom elektrikárskom obchode s rozmerom 6,4×0,8. Napríklad aj Avelmak alebo SOS electronic
Faston Samička a Faston Samec

Na stiahnutie:

Fotky: Všetky fotky na stiahnutie v rar