Po sérii podsvietenia ovládania naklápania predných svetlometov a podsvietenia prístrojovky prišli na rad tlačítka zadných hmloviek a výstražného trojuholníka.

Podsvietenie zadných hmloviek

Tlačítka vyberieme tak, že z ovládacieho panela kúrenia dáme dole plast v tvare U. Potom odkrútime panel kúrenia a rukou potlačíme tlačítka do predu. Treba zatlačiť silnejšie aby vypadli. Potom už len odpojiť od konektorov. Plast na ktorom je aj nákres hmloviek a výstražného trojuholníka sa dá dať dole od tlačítka. Zozadu sú len umelé dzindzíky ktoré sa troška potlačia teda roztiahnu. Keď to zbadáte tak vám to bude jasné. Toto tlačítko je taktiež originál podsvietené žiarovkou so zelenou gumenou násadkou. Po stlačení tlačítka pre aktiváciu zadných hmloviek zasvieti oranžový informačný krúžok. Túto farbu som zmenil na modrú a zelenú na červenú. Miesto žiaroviek som prvý krát použil 3mm LED tak ako pri podsvietení ovládania naklápania a z toho istého dôvodu som aj tieto tlačítka prerobil na SMD LED. Žiarovky treba vybrať a môžeme začať. Treba použiť aj tentokrát plošák o veľkosti cca 7 x 10 mm. Najlepšie bude si to pre istotu premerať. Na plošák som si vyškrabal cestičky cestičky a naletoval SMD LED a SMD odpor. Je potrebné si vymerať plošák tak, aby LED bola umiestnená v tlačítku v strede pre dokonalé osvetlenie celej plochy symbolu hmloviek. Po naletovaní LED a odporu naletujeme tvrdé drôtiky, ktoré prispôsobíme tvaru aby sa dali zaletovať na kontaktné plôšky tlačítka. Cín na tieto plôšky pôjde ťažšie a tak ho treba dlhšie nahrievať. Na fotke som potom znázornil kde sú aké napájacie póly jednak na plôškach a jednak na napájacích pinoch na konektore pre odskúšanie funkčnosti ak máte doma dáky zdroj. Takisto plošák s modrou LED a odporom som spravil aj na pravej strane pre aktiváciu hmloviek. Ak svieti modrá príliš silno treba do plastu kde je nákres vložiť dáku tvrdú fóliu zafarbenú do tmavomodrá. Originál tam bola tuším dáka šedá umelá hmota ale svietila na oranžovo. Farbu si môže samozrejme zvoliť každý akú chce.

Podsvietenie výstražného trojuholníka

Pri podsvietení výstražného trojuholníka použijeme taký istý spôsob a postup ako pri podsvietení zadných hmloviek. Akurát tu stačí iba jeden plošák, keďže vo vedľajšej komôrke nieje čo podsvecovať. Takisto aj tu som na fotke vyznačil polaritu plôšok a napájacích pinov. Pri tomto tlačítku ma zarazila jedna vec a to, že toto tlačítko po jeho aktivácii iba svieti naďalej a nebliká ako som bol doteraz zvyknutý u iných áut. Sem tam si človek ani nevšimne blikajúce zelené šípky na prístrojovke ale červené blikajúce tlačítko určite skôr ale čo už musíme sa s tým len zmieriť. Osobne som aj špekuloval ako by som docielil blikanie ale potom som to nechal tak a zmieril sa len s podsvietením. Veď snáď si všimnem tie blikajúce šípky a neznesiteľný zvuk cvakajúceho relátka.

Veľa šťastia pri podsvietení tlačítok.

Zoznam súčiastok:

LED1-2 – SMD 1206, červená, 2,0V-2,4V, 300mcd, 20mA, vyžarovací uhol: 120º veľkosť:3,2 x 1,6 x 1,1mm
LED3 – SMD 1206, modrá, 3,4V-3,8V, 200mcd, 20mA, vyžarovací uhol: 120º veľkosť:3,2 x 1,6 x 1,1mm
R1 – 610R
R2 – 540R

Rozmery DPS: LED – 7×12 mm

Na stiahnutie:

Fotky: Všetky fotky na stiahnutie v rar
Eagle súbory: DPS nakreslené v programe Eagle v rar
Eagle program: Program Eagle na kreslenie plošákov