Keď som sa už pustil do toľkého osvetľovania a podsvecovania tak som si osvetlil aj podsvietil odkladacie priestory pod stredovou konzolou. Neviem teda presne špecificky pomenovať túto časť. Ide o odkladací priestor pod popolníkom vedľa zapaľovača, odkladacím priestorom pri ovládaní el. okien a osvetlenie priestoru ručnej brzdy.

Osvetlenie odkladacieho priestoru pri riadiacej páke

Sem tam už keď je poriadna tma a nič nieje v kokpite môjho Langoša vidno okrem kontroliek a podsvietenia tlačítok, potrebujem dačo pohľadať v odkladacom priestory, ktorý sa nachádza rovno pod popolníkom. Rozhodol som sa ako inak tento priestor dákym spôsobom osvetliť. Verte mi rozmýšľal som nad tým strašne dlho. LED pásik ani iné LED sa mi od spodu popolníka uchytiť nedali, keďže ten sa vyberá a len by to komplikovalo veci. Medzi panelom kde sa popolník nachádza a odkladacím priestorom presnejšie tým plastom alebo konzolou je kúsok malého miesta kde by sa teoreticky ten pásik vedel možno vopchať, avšak by musel byť kúsok užší a navyše pri mojom častom rozoberaní ho hneď aj z tade odtrhnúť. Nápad bol aj osvetliť ho zo strešného tapacíru podobne ako to majú BMW napr. X3, kde sa oranžové svetlo smerujúce dole nachádza v stropnom svetle. Je to spravené pekne a ani svetlo v noci nevyrušuje. No ale pustite sa do tohto spôsobu. Príliš komplikované vzhľadom na to, že mam v tej časti strešné okno. Rozhodol som sa preto pásik nalepiť rovno do odkladacieho priestoru. Esteticky to nevyzerá vôbec typ top ale človek si časom zvykne. Dôležité je poriadne ho prilepiť aby sa neodliepal. Taktiež si treba dať záležať aby bol nalepený rovnomerne, pretože steny nie sú rovné ale šikmé a pokiaľ ho chcete nalepiť po obvode ako ja je to babračka. V pravej časti bližšie k nohám som prevŕtal dve malé dierky rovno cez kontaktné plôšky LED pásiku. Tadeto som prestrčil z druhej strany odizolované kontakty a následne som ich priletoval a zafixoval. Niekto si povie, že to musí v noci poriadne vyrušovať. Poviem vám pravdu a to, že som si to počas jazdy poriadne ani nevšimol pretože zavadzia vo výhľade ruka. Navyše som si spravil úpravu pomocou potenciometru a môžem jas LED stiahnuť na úplne maličké bodočky ktoré už vôbec nevnímate. Potenciometer som umiestnil vedľa zapaľovača. Môžete si ho umiestniť hocikde komu ako vyhovuje. Samozrejme pokiaľ niekoho vyrušuje hocičo môže si dorobiť vypínač. Záleží aj na čo si osvetlenie napojí. Ja mám osvetlenie napojené na zapnutie svetiel. Presnejšie mám z parkovačiek potiahnuté napájanie, čiže keď zapnem parkovačky rozsvieti sa mi aj osvetlenie. Tento odkladací priestor som ešte vylepšil protišmykovou podložkou.

Osvetlenie odkladacieho priestoru pri ovládaní el. okien

Na tento obvod je napojené aj podsvietenie odkladacieho priestoru nachádzajúceho sa pri tlačítkach na ovládanie el. okien. Je to len maličký priestor ale aj ten sa dá podsvietiť. Zmestí sa sem 1 modul LED pásiku, ktorý ale treba ešte upraviť na čo možno najmenšie rozmery. Nalepený na dolnej strane, ktorá sa nachádza bližšie k ručnej brzde. Aj tu je cez plast prevŕtaná dierka kadiaľ prichádzajú napájacie káble. Takisto aj tento priestor som vybavil protišmykovou podložkou.

Osvetlenie priestoru ručnej brzdy

Veselo som osvetľoval, tak som osvetlil aj priestor ručnej brzdy. LED pásik je takisto napojený na rovnaký obvod ako odkladacie priestory. Nachádza sa na vyberateľnej krytke, ktorá sa nachádza na zadnej strane tohto plastu na ručnú brzdu. Presnejšie povedané cestujúci vzadu majú túto krytku hneď pred sebou. Pásik je nalepený z vnútornej časti tejto krytky, aby aspoň trochu smeroval na ručnú brzdu a tým pádom aj na oblasť kadiaľ ručná brzda vychádza. Pôsobí v tme takým malým červeným obliehaním po obvode otvoru kadiaľ vychádza ručná brzda.

Ešte dodám, že aj v tomto prípade sú použité na bezproblémové rozobratie týchto plastov použité konektory pre spojenie a rozpojenie káblov.

Prajem aj pri tejto montáži veľa úspechov.

Zoznam súčiastok:

Červený LED Strip – dĺžka modulu ako komu vyhovuje, 1 modul je 5 cm a 3 LED. Zoženiete ho napr. na www.dealextreme.com pod kódovým označením SKU 7571
Potenciometer – 10k

Na stiahnutie:

Fotky: Všetky fotky na stiahnutie v rar