V celku dobrá vec, ktorú ma už kopec ľudí je osvetlenie pedálov a nôh. Sem tam sa stane, že človek nevie nájsť v noci pri nastupovaní pedál aj keď mu svieti stropné svetlo prípadne ho ma naschvál vypnuté. No a ďalší dôvod je predsa spraviť si radosť a zamestnať sa počas nudného dňa. No a ako prvé je aby sme svietili ako vianočný stromček. Možností na podsvietenie bolo veľa. Mohol sa použiť LED neón, klasický neón, vlastný LED neón no nakoniec po všetkom zhodnotení vyhrala možnosť LED pásikov. Veď čo iné by som ja použil však. Pásiky som použil o dĺžke tuším 60 cm. Kupoval som TU pásik dlhý 120 cm a ten som rozdelil. Nie som si však touto dĺžkou 100% istý. Veď nakoniec to aj tak záleží na každom z vás akú dĺžku si zvolí.

Osvetlenie spolujazdca a osvetlenie zadných nôh bolo jednoduché ale osvetlenie pedálov bolo o dačo komplikovanejšie. Na strane spolujazdca je možnosť prilepenia pásika veľmi jednoduchá. Teda aspoň v mojom prípade tam bola umelá hmota na ktorú som to prilepil a asi 15 cm trčí vo vzduchu a pokračuje ku panelu v ktorom je rádio. Tá umelá hmota je krytka neviem čoho ale dôležité je, že sa tam nachádza. Medzi touto umelou hmotou a tým panelom je ten pásik šikmejšie ale to nevadí. Nezavadzia, osvetľuje a to je hlavné. Vzadu som LED pásiky jednoducho nalepil zo spodku predných sedačiek. Umiestnil som ich na plech, ktorý je troška naklonený šikmejšie. Pre istotu som ešte LED pásik prelepil medzi SMD LED izolačnou páskou. Kábliky potom smerujú do stredovej konzoly, kde sa nachádza kabeláž a prípojné konektory. Káblovačka smeruje potom dopredu, kde sú ďalšie napájacie konektory určené pre predné osvetlenie. Ako som už písal osvetlenie pedálov nebol až taký ľahký oriešok. Hlavný problém spočíva teda aspoň v mojom prípade, v prichytení LED pásiku. Pod volantom je to celé otvorené, samá káblovačka a tak miesto kam prilepiť pásik je komplikovanejšie. Ja som to zatiaľ spravil provizórne. Jeden koniec som prilepil na stredovom panely, stred som zaväzovacím pásikom prichytil o dáky plech nachádzajúci sa na volantovej tyči a druhý koniec som musel trocha nadpojiť izolačnou páskou a zaväzovacím pásikom prichytil o káble. Treba to samozrejme prichytiť lepšie. Momentálne ma ale nič nenapadá a skúsim nad tým pošpekulovať keď bude teplejšie počasie ako teraz blízko 0 stupňov. Možno zoženiem buď tenký pliešok alebo niečo podobné, na čo LED pásik nalepím a to cele uchytím o dáke časti auta. Držím palce. Káblovačku som si napojil na kontakty dverí. Presnejšie som si na kontakty spínača dverí napojil ďalší káblik. To mi zabezpečilo, že keď otvorím dvere tak môžem kľudne zhasnúť stropné svetlo a osvetlenie pedálov bude naďalej svietiť. Ak by sme to napojili na stropné tak po jeho ručnom zhasnutí zhasne aj osvetlenie pedálov. Tu je ale opäť možnosť voľby pripojenia podľa vlastných predstáv. Farbu som použil samozrejme červenú. Odpory som nepoužil žiadne, pretože pásiky sú dimenzované tak, že zvládnu aj 15V a aj viac ale netreba to preháňať.

Držím všetky palčeky pri realizácii a jasné, že aj na nohách.

Zoznam súčiastok:

Červený LED Strip – dĺžka modulu ako komu vyhovuje, 1 modul je 5 cm a 3 LED. Zoženiete ho napr. na www.dealextreme.com pod kódovým označením SKU 7571

Na stiahnutie:

Fotky: Všetky fotky na stiahnutie v rar