V dnešnej časti si popíšeme niečo ohľadom osvetlenia kufrového priestoru. Povedal by som, že osvetlením kufrovým priestorom disponuje veľa áut a aj staršie. No nie vždy je toto svetlo postačujúce na to, aby ste po tme našli to čo potrebujete. Väčšinou majú autá osvetlenie len na jednej strane a tým pádom pokiaľ máte toho v kufri nahádzané viac tak nevidíte na druhej strane nič. Kombíky to majú vyriešené lepšie. Tam sa svetlo nachádza kde inde ako na strope a na boku. My sa budeme baviť o krátkom aute s malým kufrom a to presne o Daewoo Lanos HB. Táto mašinka má od výroby originál svetlo na ľavej strane so žiarovkou. Toto osvetlenie mi nepostačovalo a tak som bol ako vždy nútený vymyslieť niečo vlastné.

Ako by to vyzeralo, keby osvetlenie nebolo zostrojené s mojich obľúbených LED diód. Originál osvetlenie je poskladané s plastového sklíčka, v ktorom sú kontakty na uchytenie žiarovky a kontakty na napojenie žiarovky. Celé je to osadené v ľavom bočnom tapacíri. Sklíčko proste vytlačíme s tapacíru von, odpojíme od napájacích kontaktov a prestavba môže začať. Najprv je potrebné rozmyslieť si, aké LED tam vlastne chceme osadiť. Popravde povedané záleží aké typy sa komu podaria zohnať. Ja som náhodou zahliadol TU LED panel. Obsahuje 2×4 superflux LED biele . Tento panel sa akurát zmestí do sklíčka. Je potrebné ale originál kontakty na žiarovku troška upraviť, či lepšie povedané odstrániť. LED panel vložíme do sklíčka a aby sa nám nepohol a nevypadol je potrebného ho poriadne uchytiť. Ja som sa rozhodol pre spôsob uchytenia tavnou pištoľou. Kontakty LED panelu, ktoré pozostávajú s 2 napájacích káblikov čiernej (-) a červenej (+) farby. Kontakty naletujeme na nami upravené kontakty na sklíčku. Dopredu je ale potrebné nezabudnúť si premerať polaritu aby nám osvetlenie pri otvorení kufrových dverí aj svietilo. Stačí potom už len napojiť sklíčko na napájacie kontakty, zasunúť otvoru v tapacíri a osvetlenie je hotové.

Samozrejme ako by to vyzeralo keby som si ja nekomplikoval život. A bolo to tu. Skomplikoval som si ho tým, že som sa rozhodol spraviť osvetlenie aj na druhej strane. To znamenalo, že je potrebné si zaobstarať ďalší LED panel a hlavne nové sklíčko. Nové sklíčko zoženieme v predajni Daewoo. Popravde som sa tam ísť opýtať veľmi netešil, keďže sa jednalo o originál diel a to všetci vieme aké má Daewoo ceny. Ale cena tohto sklíčka bola nakoniec celkom prijateľná aj keď mohlo byť lacnejšie. Stálo ma cca 4€ (120 Sk). Osvetlenie spravíme takisto ako na predchádzajúcom osvetlení. Avšak ostáva tu jeden problém. Tým problémom je, že na druhej strane nie je otvor v tapacíri pre sklíčko a je potrebné si otvor spraviť vlastnoručne. Je to trošku náročnejšie a hlavne si to treba dobre vymerať a veľa trpezlivosti. Mne osobne sa podaril spraviť otvor troška menší až som ho tak zväčšil, že mi sklíčko nedržalo a musel som ho do otvoru priam zalepiť. Keď máme túto časť hotovú je potrebné sa pustiť do napájacieho káblika. Zoberieme si dvojlinku aspoň 2×0,35 ale 0,5 by tiež nebola zlá aj keď to bude nie silný odber ale nikdy človek nevie čo tam ešte pripojí. Na jeden koniec spravíme konektory typu Faston, ktoré presne pasujú na napájacie kontaktné plôšky osvetlenia. Druhú stranu dvojlinky pripojíme na napájanie. Ako to pripojíte na napájacie kontakty je na každom z vás. Môžete ich napojiť priamo na napájacie kontakty alebo na kontakty ľavého osvetlenia atď. No a sme vo finále voala a osvetlenie je na svete.

Ja som si to ale skomplikoval ešte viacej. A to tak, že som sa rozhodol spraviť osvetlenie z hore, presnejšie osvetlenie zadného pláta a časti kufra. Tu ma v tej chvíli nenapadlo nič iné ako použiť klasické 5mm vysokosvietivé biele LED. Dalo by sa použiť aj tieto isté sklíčka, ale neviem ako by to vyzeralo po estetickej stránke a hlavne kopec roboty s vyrezávaním otvorov. Led som umiestnil do plastového tapacíru nachádzajúceho sa na kufrových dverách. Tým pádom keď sa otvoria kufrové dvere tak osvetlia časť kufru a zadné pláto. Tento tapacír obsahuje 2 krytky, ktoré keď sa dajú preč, tak nám umožnia prístup ku žiarovkám do zadných svetiel nachádzajúcich sa na kufrových dverách. Do týchto krytiek som navŕtal 3 diery o veľkosti 6mm a snažil sa ich umiestniť aby boli čo najviac v strede. 6 mm prípadne troška viac som dal preto, aby som mohol dať ešte do tapacíru objímku na LED. Toto isté som spravil na oboch stranách. Do stredu veľkého tapacíra som navŕtal ďalších 5 LED. Pôvodne som chcel 6 ale dáko som sa pomýlil a navŕtal len 5. Je zapojených však 6 LED pretože sú zapojené po 3 do série s predradným odporom. Ak by sa napojili 3 a 2 tak tie 2 by nemuseli svietiť rovnako. Odpor je aj na bočných stranách. LED som ešte troška zabrúsil, aby mali väčšiu osvetľovaciu plochu a hlavne po estetickej stránke aby veľmi nevyčnievali z tapacíru. Z opačnej strany som nalepil plošný spoj na ktorý som priviedol hlavné napájanie a na ktorý postupne išlo tiež napájanie LED. Medzi plošákom a LED po bokoch som na napájacej dvojlinke spravil konektory, aby sa krytky dali v prípade výmeny žiarovky v svetle dať bez problémov dole. Napájanie ktoré ide dvojlinkou s plošáku som viedol v kufrových dverách. Keď sa dá dole tesniaca guma, je tam dosť miesta kde sa vopchá kábel a dostanete ho až k prechodke medzi karosériou a kufrovými dverami. Chce to troška trpezlivosti a času. Už len stačí napojiť a môžeme svietiť.

No a v neposlednej rade som sa rozhodol dodať tomu všetkému ešte šmrnc a doplnil som červené osvetlenie. Použil som na to červené LED pásiky o dĺžke 30 cm. Každý môže použiť dĺžku podľa vlastného uváženia. Nalepil som ich pod biele osvetlenie. Navŕtal malú dierku na prechod napájacích káblikov. Na ľavú stranu vedľa bieleho svetla bližšie ku sedačkám som navŕtal dieru pre páčkový 3 polohový vypínač, ktorým sa prepínali stavy biela, červená a nič. Bolo potrebné teda natiahnuť ďalšiu dvojlinku na opačnú stranu. Chcel som dať takisto červené osvetlenie aj na tapacír na kufrové dvere ale tam sa mi pásik až tak nepozdával a riešiť červenými vysokosvietivými 5 mm LED už bolo neskoro, pretože by sa najskôr hodili spraviť na striedačku biela, červená biela červená atď. ale neboli už také medzere medzi LED aby sa tam zmestili ďalšie. Teoreticky by tu bola možnosť ich dať aj pod biele LED ale ako by to vyzeralo neviem. Veď nakoniec všetko sa dá ešte dorobiť. Páčkový vypínač sa dá nahradiť aj prepínacím tlačítkom, ktoré som použil v predchádzajúcich návodoch. Tu ale tento páčkový vypínač nijak nezavadzia a keď sa nastrieka alebo zafarbí fixkou je to v pohode. Navyše je to menej komplikované a aj finančne oveľa menej náročné.

Nakoniec som si spravil rozvádzací plošák, ktorý je umiestnený v škatuľke a pripevnený nad plechu nad ľavým kolesom. Tu ide hlavné napájanie a postupne všetky napájacie káble na osvetlenie. Káble sú umiestnené v rúrke aby sa neporušili. Tam kde je potrebné kábel rozpojiť som použil konektory.

Dúfam, že sa vám aj tento návod páčil a ak vás inšpiroval tak veľa šťastia.

Zoznam súčiastok:

Osvetlenie:

Červený LED StripPod plato: dĺžka modulu ako komu vyhovuje. Zoženiete ho napr. na www.dealextreme.com pod kódovým označením SKU 34990, silnejšie SKU 41560
Biely LED StripPod plato: dĺžka modulu ako komu vyhovuje. Zoženiete ho napr. na www.dealextreme.com pod kódovým označením SKU 34991
Červený LED Strip – Na boky: dĺžka modulu ako komu vyhovuje, ja som použil 2x 30 cm, 1 modul je 5 cm a 3 LED. Zoženiete ho napr. na www.dealextreme.com pod kódovým označením SKU 7571, silnejšie SKU 41560
R1-R4 – 180 R
1x prepínač – trojpolohový páčkový prepínač
1x sklíčko – sklíčko pre osvetlenie kúpené v Daewoo
2x LED panel – LED panel alebo inú náhradu do sklíčka. Osobne som zohnal na www.dealextreme.com pod kódovým označením SKU 3863
12x 5mm LED – biele vysokosvietivé LED
12x 5mm objímka LED – Objímky, do ktoré idú do diery a následne do nich LED

Na stiahnutie:

Fotky: Všetky fotky na stiahnutie v rar