Už ako malého chlapca ma priťahovala LED technológia, ktorú mám rád do dnešného dňa. LED pchám všade, kde je to technicky možné. Nechýbajú preto LED ani v aute. Pomaly postupne chcem vymeniť všetky možné žiarovky za LED. Samozrejme teraz tým myslím voľne vymeniteľné žiarovky. To zabudovaných žiaroviek sa zatiaľ vŕtať nechcem ako na starom aute. Ale väčšinou sú už v Altey ledky.

!! UPOZORNENIE !!
Nie som žiadny distribútor a ani predajca týchto LED a nenesiem žiadnu zodpovednosť za nefunkčnosť, poškodenie, vyhorenie či iné problémy spojené s montážou a prevádzkou týchto LED modulov ! Všetko to robíte na vlastnú zodpovednosť ! Ceny sa na web stránkach menia ako aj dostupnosť tovaru, ktorý som si ja zakúpil !

 

Predné hmlovky:

Aj napriek tvrdeniu, že nevypisujú chybu vypálenej žiarovky to tak nieje a chybu vypisuje. Pravdepodobne budem teda musieť dať medzi LED a originál päticu adaptér s odporom údajne proti vypisovaniu chyby. LED ale nie sú zakúpené u nižšie spomínaného linku na tieto LED.

Pätica: HB4
Rozmer: (6.5 cm x 4.5 cm x 3.5 cm)
LED: 12 Cree XBD R3
Odber (mA): 670-750mA
Výkon: 1150 lm
Link: LED Hmlovky

Osvetlenie kufra:

Ako ďalšiu výmenu som vykonal v kufri auta. Pôvodné osvetlenie bolo slabé a navyše sa nachádzalo len na jednej strane. Rozhodol som sa teda dorobiť osvetlenie aj na druhej strane a žiarovky vymeniť za LED.

Napätie: 12V
Rozmer: 42 mm
Konektor: c5w
LED: 2 x SMD 5630/5730
Farba: biela
Výkon: 6W
Link: LED Kufor

Predné parkovačky:

Do parkovačiek som si taktiež zaobstaral LED. Hľadal som dlho, ale nakoniec som našiel pre mňa vyhovujúce. Treba dávať pozor na šírku LED a plošáku, aby sa zmestil do paraboly. Snažil som sa nájsť farbu zhruba aby bola rovnaká ako v hmlovkách. Je to ale taká mačka vo vreci a človek nikdy nevie čo mu príde. Zvolil som silnejšie s viac LED, aby ma cez deň bolo lepšie vidieť. Bezpečnosť prvoradá. V noci svietia taktiež vynikajúco. Zatiaľ mi vydržali najdlhšie zo všetkých ako som doteraz použil. Začali blikať cca až po 6 mesiacoch.

Rozmer: (1,2 cm x 3,1 cm)
Konektor: T10
LED: 10 x SMD 5630 CANBUS
Napätie: 12V
Výkon: 3,5W
Odber (mA): 250 mA
Farba: biela
Lumeny: 320 lumenov
Link: LED Parkovačky

Odkladacia priehradka:

Ďalšia výmena prišla na rad odkladacia schránka pred spolujazdcom. Po výmene to hneď krajšie svietilo. Výmena bola veľmi jednoduchá.

Rozmer: (3.4 cm x 1.2 cm x 0.3 cm)
Konektor: 1xT10
LED: 6 x SMD 5630
Výkon: 3W, 144 lm
Link: LED Priehradka

Stropné svetlo – predné:

V aute treba mať poriadne svetlo, nech vo večernom čase po otvorení poriadne všetkým vpáli biele svetlo do očí. No a potom v prípade, že hľadáte upadnutú cigaretu. Tak toto nie je ani jeden z mojich dôvodov avšak je pravda, že svetlo v noci pekne bije do očí.

Rozmer: (1,2 cm x 2,5 cm)
Konektor: T10
LED: 6 x SMD 5630 CANBUS
Výkon: 3,08W
Link: LED Stropné predné svetlo

Stropné svetlo – zadné:

Aby zadná časť posádky nežiarlila na prednú, aj tu som osadil výkonné LED. Vzadu sa však použil iný typ LED ako vpredu.

Kód: SKU: 255615
Rozmer: (3.6 cm x 1.3 cm x 1.0 cm)
Konektor: c5w
LED: 9 x SMD 5630
Výkon: 4,5W, 216lm
Link: LED Stropné zadné svetlo

Cúvacie svetlo:

Altea XL je vybavená len jedným spiatočným svetlom a aj to svietilo slabo. Pri namontovaní fólií svietivosť klesla ešte viac. A tak som zháňal silne výkonnú LED, ktorá by ma pri cúvaní aspoň trochu osvietila zadný priestor. LED som nekupoval na nete ale cez člena na Seatclubu. Mal niekoho známeho, ktorý sa zaoberal predajom LED a tak presnú stránku ani link vám neviem povedať. Jedinú informáciu ktorú mám je cena cca 20€ a výkon 80W. Aký je ale skutočný výkon ťažko povedať. Tento typ LED ale vie zabezpečiť firma Autoledky. Nižšie nájdete informácie o LED od tejto firmy.

Najčastejšie využitie: denné svietenie, cúvacie svetlo, obrysové svetlo
Typ pätice: BA15s/P21W
Svietivosť: 1 350 lumenov
Farba: snehobiela
Canbus/odpor: áno
Rozmery: výška: 54,5mm, priemer: 18mm
Odber (mA): 770-850mA (cca 10,2W)
Napájanie: 9-32V
Uhol emitovaného svetla: 360°
Výrobca LED chipov, typ a počet: Cree XBD, 16ks
Bezpečné tepelné rozhranie: -20°- 85°
Link: LED Spiatočné svetlo

Osvetlenie ŠPZ:

Už keď mi pekne na bielo svieti predok bola by škoda aby zadok ostal so žiarovkami. A tak nasledovala výmena žiaroviek osvetlenia ŠPZ. Pôvodne som chcel vymeniť celý modul ale bol príliš drahý a tak som sa ulakomil len na samotné LED. Výmena je veľmi jednoduchá. Odšraubujú sa 2 šrauby na každom svetle, ktoré uvoľnia sklíčko a vymenia sa žiarovky za LED:

Rozmer: (dĺžka 36 mm, šírka 16 mm)
Konektor: c5w
LED: 6 x SMD 5630
Výkon: 3W
Darba: 6500 K
Link: LED Osvetlenie ŠPZ

Zadné smerovky:

LED na mojom aute svietia silnejšie ako klasické žiarovky, či už v noci alebo za slnečného dňa. Neblikajú rýchlo. Či vypisujú chybu vypálenia žiarovky aj keby údajne vraj nemali neviem, pretože už mi to vypisujú predné hmlovky. LED som kupoval od firmy Autoledky. Výmena je jednoduchá. Uvoľní sa kobercový tapacír v kufri zo zadnej časti zadného svetlometu a hneď máme prístup k pätici. Tú pootočíme a vytiahneme aj so žiarovkou. Vyberieme ju a vymeníme za LED.

Kód: Outer LED žltá Osram, typ BA15s (2014)
Počet led: 12 Ks
Konektor: BA15s
Výkon: 800 lm
Link: LED Smerovky

Predné svetlomety XENESIS® TruMatch®:

Predné svetlomety som síce nevybavil LED ale napíšem aj o tejto zmene. Predné svetlomety majú päticu H1 a H7. V mojom prípade som si zvolil žiarovky typu XENESIS™ TruMatch™, ktoré svietia peknou bielou farbou a vyzerajú ako biele xenóny. Tieto svetlomety predáva aj firma Autoledky, ktorá občas robí na ne aj akcie.

Kód: XENESIS® TruMatch®
Konektor: H1, H7
Link H1: Svetlomety H1
Link H7: Svetlomety H7